90'lar / Asrın

 

- Radyo-TV bölümü mezunusunuz ama siz müzik yapmayı tercih ettiniz ve 90'lı yılların hemen başında müzik ile ilgili profesyonel olarak çalışmaya başlamıştınız artık öyle değil mi? Herkesin sizi tanıyacağı AF grubuna kadar geçen sürede tam olarak neler yaptınız peki?

- Öncelikle radyo ve televizyon ile ilgili reuters haber ajansında üç yıl boyunca çeşitli teknik departmanlarda çalıştım. Kamera arkası ile ilgili ışık ile ilgili kameraya nasıl durulması gerektiği ile ilgili bir çok şeyi burada öğrendim :) Af grubuna kadar geçen sürede ise 5 yıl boyunca Athena grubunda bas gitar çaldım, profesyonel olarakta ozamana kadar en önemli sahne performansım düğün salonlarında olmuştu :) Şaka bir yana 3 yıl boyunca Athena'nın yanı sıra düğün salonlarında da çaldım bunun benim müzikal vizyonuma çok değişik bakış açıları kattığını söyleyebilirim.

- Derken 90'lı yılların ortalarında Şehrazat ile tanıştınız ve AF olarak ilk albümünüzü yayınladınız. Pop müziğin hareketli olduğu bir zamandı ve bir anda tarzınızla dikkatleri üzerinize çektiniz. O ilk albümü, başarısını, yankısını sizden dinleyebilir miyiz? Bugün baktığınızda nasıl bir yerde o albüm?

- İlk albüm ticari bağlamda gerçekten çok başarılı bir ‘'iş''ti. Ancak müzikal açıdan önemi şu idi; yapımcıları bir rock grubuna para yatırmaya ikna ederek gelecekteki tüm rock gruplarının önünü açmış olmasaydı. Bunun dışındaki yankılarıyla inanın bende çok ilgilenmedim küçüklüğümden beri bize öğretilen en önemli şey kendine övgü aslında sövgüdür kuralından yola çıkarak işin bu tarafını görmedim bile.

- Görülen ilgi ikinci albümde de devam etti ve bu kez size en büyük destek Barış Manço'dan geldi. O sene yine bu albüm başarısı ile ayrıca ödüllerde aldı. Her şey bu kadar yolunda giderken grup AF yoluna devam etti ama siz neden daha sonra gruptan ayrıldınız?

- Af netice itibarı ile benimde içinde bulunduğum bir ekip çalışmasıydı. Af = Asrın olarak anılmaya, görülmeye, bilinmeye başladığı an o ekibe olan saygımdan gruptan ayrılmayı tercih ettim.

- Derken 90'lı yılların sonuna doğru Kurtalan Ekspres'in solistliğini yaptınız ve beraber birçok konsere imza attınız. Sizin için nasıl bir heyecandı o ekibin içinde olmak ve o ruhu yaşamak?

- Bu çok kelimeler ile ifade edilebilecek, somuta indirgenebilecek bir olgu değil. Ama şunu söyleyebilirimki hayatımda ‘ulan galiba bu işi becerebiliyorum' dediğim ilk beş dönemden biriydi.

 

 

- Ve siz 90'lı yılları bir de solo albüm ile kapattınız. Yayınladığınız ‘'Bunu Bil'' isimli çalışmayı yıllar sonra da ‘'Maksimum'' izledi. Gayet başarılı bir ekiple gayet de güzel iki çalışmanız ne yazık ki çeşitli talihsizlikler de yaşadı. Siz bu iki albümü ve yaşanan bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz peki?

- İlk çıkarttığım solo albüm 17 Ağustos 1999 yılında çıktı. Farketmişsinizdir ki büyük İstanbul depreminin olduğu tarih. O açıdan üzerinde çok konuşulabilecek bir şey yok. Ne promosyonu ne ekibi ne konserleri kurulabildi ve yapılabildi. 2.solo albüm ‘'Maximum'' tüm iyi niyetlere tüm gayretlere rağmen birincisi işin piarını üstlenebilecek firmanın düştüğü maddi açmaz ikincisi managament ekibinin ana firma ile olan uyumsuzluğu yüzünden ne duyuldu ne bilindi. Sadece Kibariye ile yaptığımız düet,klip çektiğimiz şarkılar duyuldu okadar. Bir müzik adamı olarak onlarla ifade edilen kişinin emeğinin ziyan oluşuna bende hala aklıma geldikçe üzülürüm, hüzünlenirim.

- Bir tiyatro oyununda da oynadınız siz ve daha sonra bir mekan açtınız ve iş hayatına da atıldınız? Peki bundan sonrasında neler olacak, Asrın adına bizi ne sürprizler bekleyecek; yeni bir albüm ya da bir proje olacak mı yakın zamanda?

- Evet :) Ferdi Merter tiyatrosunda ‘Şahane Düğün'adlı oyunda bir sene başrol oynadım. Benim adıma çok eğlenceli ve keyifli bir deneyimdi. Daha sonra Erdek'te çalıştığım bir barla ortaklık yaptık şuan sürpriz platformunda şeyleri sölemek için erken yakın zamanda beni bekleyen en önemli şey 4 yıldır üzerinde çalıştığım A.S.R… albümünün çıkıyor olması.

- Biz sizi 90'lı yıllarda tanıdık ve o yılları o şarkılarla bir başka yaşadık. Sizde de böyle bir durum var mı? Mesela biz o dönemi çok özlüyoruz ve bugün o tadı alamıyoruz, bunun sebebi ne olabilir içinden biri olarak size sormamız gerekirse ve katılıyorsanız eğer bize?

- Evet katılıyorum. 90'lı yıllar bundan otuz yıl sonra ‘devrim' olarak nitelendirilebilecek bir çok şeyin önünü açan yıllar oldu. Ancak bunlar oldu diyede o yıllarla yaşamaya karşıyım. O yıllardaki tadı şuan kendi yemeklerimizde hatırlatıcı bir sos olarak kullanabiliriz. Bu konu ile ilgili çok yakında hazırladığım bir projeyi sizlerle paylaşacağım.

- Ve son olarak Asrın'a dünden bugüne kimler eşlik etti, kimleri dinledi, kimlerle çalışmak istedi? Günümüze baktığımızda kimleri severek dinlemeye, izlemeye devam ediyor?

- Volkan Öktem'inden Şenyaylar yaylı grubuna Kibariye'sinden Metin Türkcan'ına Kurtalan Ekspres'den Özkan Uğur'a kadar bir çok değerli müzisyen ile çalıştım. Kimlerle çalışmak istedi sorusuna şöyle cevap vereyim bu konuda şanslı biriyim galiba çalıştığım tüm arkadaşlarım bana hiçkimseyi aratmadı. Gelelim günümüze Nev, Sezen Aksu, MFÖ, Hayko Cepkin'den tut da Müslüm babaya kadar bu işe ter döken herkesi dinliyor ve izliyorum. İşin garibi hepsiyle gurur duyuyorum.

- Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz; sizinle en kısa zamanda yeniden buluşmak adına.

- Ben teşekkür ederim size; çok özledim kısa zamanda inşallah tekrar buluşacağız.

 

 

Söyleşi : Kadri Karahan / Mayıs 2009