müzik - hâl / Emir Ersoy

 

- Yeni bir albüm için ara açılmadı ve dinleyicilerin bir sürpriz çalışma ile karşılaştı. ‘’Yaşama Bir Şans Ver’’ isimli bu ikinci çalışma birkaç şekilde değerlendirilmeli aslında öncelikle Emir Ersoy & Prejecto Cubano bu albümü ile sokak hayvanlarının yaşamaları için destek veriyor ve elde edilecek gelirini Barınak Gönüllüleri Derneği’ne bırakıyor. Önce kendileri için bir konser vermiştin, şimdi de bir albüm; bu duyarlılığın çıkış noktası neresi oldu peki?

- :) Evet. Daha önce yine sokak hayvanları için bir şeyler yapıilabilmesi amacıyla bir konser vermistik. Şimdi de yeni yaptığımız albümümüzü sokak hayvanlarına ithaf ederek insanlarda bir farkındalik uyandırmak istedik. Çaresiz dostlarımiz için herkesin yapacağı küçük de olsa bir şeyler olduğunu anlatmaya çalıştık.

Bu proje aslında benim için biraz eski sayılır. Çünkü ben bu projeyi yaklaşık dört yıldır tasarlıyorum. Şarkı seçimleri, aranjeleri vb. şeyler zaten uzun zaman aldı. Daha sonra projenin kayıtlarına başlarken bu albümü de sokak hayvanlarına ithaf ederek elimizden geldiği kadar destek olmak istedik.

- Albüme Ajda Pekkan, Kenan Doğulu, Funda Arar, Metin Ersoy, Ayça Varlıer, Yaşar, Deniz Seki, Kubat, Tuğba Özerk ve Emre Altuğ gönüllü olarak konuk sanatçı olarak katılıyorlar ve şarkılarını yorumluyorlar. Bu isimler nasıl şekillendi öncelikle ve daha sonra kendileri nasıl karşıladılar bu projeyi ve nasıl bir stüdyo süreci yaşandı sonrasında?

- Türkiye'de daha önce böyle bir şey yapılmamıştı. Ben altyapıları hazırladıktan sonra sanatçı dostlarımıza parçaları dinlettim. Hepsi cok beğendi. Hem altyapıları hem de projeyi. Sonuçta hepsi hit olmuş parça ve nerdeyse hepsi orjinal yorumcuları tarafından seslendiriliyor. En dikkat çekici olmasi da altyapıların salsa olması.

Özellikle sevgili Ajda Pekkan onun için yaptığım altyapıyı o kadar cok beğendi ki benden iki parçasını daha düzenlememi istedi ve hemen bu parçaları repertuarına ekledi. İşin aslı önce şarkılar belirlendi ve orjinal yorumcularına teklif edildi. Hemen hemen hepsi zaten albumde yer aldı. Zaten bu tekliflerden sonra tüm sanatçılar studyoma gelip sarkıları seslendirdiler.

Son derece keyifli bir stüdyo sürecimiz oldu. Altyapılar zaten latin oldugu için herkes dans ederek soyledi parçaları :)) Özellikle Kubat'ı görmeniz lazımdı, muhteşem. Belçika'da zaten latin müziklerle geçmiş çocukluğu. Resmen kendinden geçti ''Tavla''yı söylerken. Harika bir yorum oldu bence Mirkelam'ın ''Tavla''sı ve Kubat :)

- Albümde üç isim hariç diğer tüm sanatçılar kendi şarkılarına tarafınızdan getirilen latin düzenlemeler üzerine yorumda bulundu. Ama Mirkelam’ın ‘’Tavla’’sını Kubat, Semiramis Pekkan’ın ‘’Bana Yalan Söylediler’’ini Funda Arar ve Aşkın Nur Yengi’’nin ‘’Bir Zaman Hatası’’nı Ayça Varlıer yorumlamış. Peki bu durum farklılığı nasıl oldu?

- Evet.Sadece Funda Arar, Kubat ve Ayca Varlıer orjinal yorumcu değiller ama söyledikleri parçaları olağanüstü yorumladılar. Mutlaka dinlemeniz lazım.

Semiramis Pekkan artık şarkı söylemediği için onun yerine birisini bulmam gerekiyordu. O parçayı Funda Arar'ın muhtesem yorumlayacağını biliyordum. Hemen teklif ettim ve sağolsun kabul etti. Mirkelam albüm kaydında olduğundan aramıza katılamadı ama parçasını kullanmamıza izin verdi. Sonsuz teşekkürler Fergan. ''Bir Zaman Hatası'' ise Aşkın Nur Yengi'nin yorumladığı bir parçaydı. Kendisine de teklif götürdük ama maalesef aramıza katılamadı. Bu yüzden bu parçalara yorumcu bulmak durumunda kaldım ama sonuç çok iyi oldu.

- Bu arada ‘’Ven Conmigo’’ isimli çalışmada sevgili Metin Ersoy ile de bir albüm üzerinde buluşulmuş oldu. Kendisi nasıl karşıladı bu projeyi zira uzun bir zaman sonra dinleyici kendisine kendisi dinleyicisine yeniden kavuşmuş oldu. Baba oğul bize yine sürprizleriniz olabilir değil mi ara ara böyle :)

- :))) Aslında babamla zaten sürekli birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Ben ona projeyi anlattığımda tabi ki çok sevdi ve sevindi. Hayatta herzaman sürprizler olabilir. Yoksa hayatın anlamı kalmaz ki...

- Bu albüm ile ilgili bir de konser düşünülüyor bildiğim kadarı ile. Herhangi bir net durum var mı ortada veya önümüzdeki günlerde mi tam olarak şeklini alacak?

- Netleşmiş bir durum henüz yok ama Kasım ya da Aralık ayı içerisinde mutlaka konseri olacak bu albümün. Hem de katılabilen tüm sanatçı dostlarımızla birlikte :)

 

 

Yaşama bir şans veriyorlar çünkü;

İnsanlar tarafından yakılan canlarına,
gasp edilen haklarına karşılık insanlar adına
özür dilemek için

Ajda Pekkan

Gönlümde bir yerde biliyorum ki,
sıcak bir yuva ve ömur boyu güvenebilecekleri
can dostları henüz onları bulamadı

Kenan Doğulu

Varoluş zincirinin
önemli bir halkası olduğunu düşünüyorum

Funda Arar

Yaşayan bütün canlıların doğuştan ilahi bir
esitlige sahip oldugunun bilincindeyim

Kubat

Biz sadece sesi olmayanların sesini duyurmak için sevgimizi
müzikte ifade ettik. Şimdi sıra sizde! Yaşama bir şans verin!
Onları fark edin

Emir Ersoy & Projecto Cubano

 

Emir Ersoy ve ilk albümü ''Cuban Portrait'' söyleşisi

 

 

Emir Ersoy Web Sitesi

Projecto Cubano Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Ağustos 2010