müzik - hâl / Eren Sandal

 

- Lise yıllarında başlayan müzik yolculuğunuz Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera bölümünü birinci olarak kazanmanız ile devam etti. O ilk heyecanlar ve bu ilk başarı beraberinde size neler kattı, neler kazandırdı o süre içerisinde?

- Lise yıllarımda okulumuzun konferans salonunda konserler düzenlerdik. O dönemler işin en eğlenceli tarafı '’prova yapıyoruz’' bahanesiyle dersleri kırmamızdı. Lise bittikten sonra istediğim okulu kazanamadım. Yaklaşık üç sene boyunca dershanelerden özel derslere koşturdum. Ama yine olmadı. Bilgisayar mühendisi olamadık. Ailem hiçbir zaman konservatuar okumamı istemedi. Altyapıdan ziyade müzik sektörünün kaygan zemininde kaybolmamdan korkuyorlardı.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Tiyatro bölümü Türkiye’nin en zor öğrenci kabul eden okuludur ve eğitimi de o derecede zorludur. Opera hakkında çok bir bilgim yoktu öncelerinde. Ama şarkı söylemeyi ve tiyatro sahnesini çok seviyordum. Opera bir taşla iki kuş vurmak gibiydi. İki aylık çalışma süresiyle okulu birincilikle kazandım. Ve Türkiye’nin önde gelen hocalarından dersler almaya başladım. Payam Koryak şan hocam ve ikinci annemdir. Çok şey öğrendim aile gibiyiz Mimar Sinanda.

- Daha sonra farklı bir yolda, pop müzik kulvarında bu yola devam etmek istediniz ve okulunuzu dondurdunuz. Burada neden böyle bir tercih yaptınız diye sorabilir miyiz? Böyle bir karar almanızda en büyük faktör ne oldu peki?

- Okulu pop müzik yapmak için dondurmadım. Türkiye şartlarında okuyabilmek gerçekten büyük yetenek. Orta gelirli bir ailenin çocuğuysanız okuyabilmeniz lüks mezun olabilmeniz şansa bakar. Duygu sömürüsü gibi algılanmasın maddi durumum el vermediği için maneviyatım da çökmüş durumdaydı. Bende okulu dondurdum. Ama plan yapmadan dondurduğum içinde büyük bir boşluğa düştüm.

Ardından şans eseri Burak Yeter ile tanıştım. O dönem çok sevdiğim bir arkadaşıma beste yapmıştım. Burak Yeter besteyi beğendi ardından kayıta girdik. Parçayı açıkçası satmayı düşünüyorduk. Yine o gün şans eseri stüdyoya Yusuf Güney geldi. Şarkıyı dinledikten sonra tavsiyesi ''bunu sakın satma albüm yap bu şarkı çok iyi’’ oldu. Burak Yeter de maxi single yapalım o zaman dedi ve bilekleri sıvadık. Yani gaza geldim açıkçası :)) Buradan Burak Yetere tekrar çok teşekkür ederim. O elini uzatmasa kaybolurdum.

- Geçtiğimiz günlerde iki ayrı projede buluştuk sizinle. Öncesi Enbe Orkestrası’nın son albümü ‘’Kalbim’’de bir şarkıda Ajda Pekkan ile düet yaparken dinledik sizi. ‘’Sev Beni’’ yepyeni bir şarkı ki özellikle Süperstar hayranlarını bu denli mutlu ederken siz de peki nasıl bir heyecan, nasıl bir anı - anlam bıraktı?

- ‘’Sev Beni’’ Burak Yeter’in tam anlamıyla ittirmesiyle ortaya çıkan bir şarkımdır. Ben olmaz gözüyle bakıyordum o şarkıya çünkü kafamdaki hali aşırı batılıydı. İçlerinde ‘’Rüzgar’’ın da olduğu üç şarkılık slowlarımızı tamamlamıştık. Bir tane de hareketli şarkımız olsun dedi Burak. Hazır olan hareketli olan şarkılarımı söyledim, hiç birini beğenmedi ardından ‘’Sev Beni’’nin nakaratını mırıldandım ve ‘’işte bu’’ dedi. Hemen nakaratı kaydettik. O gün yanımda gitarist arkadaşım vardı. Şarkının A'sı şöyle B2si böyle olsun dedim mırıldandım, o da akorlarını çaldı. Sonra eve gelip sözleri bitirdim. Hiç unutmuyorum Burak Stüdyo’dan şarkıyı açardı bende evden telefonla şarkıyı söylerdim. Burak şu cümleyi, beğenmedim, bunu düzelt diye talimatlar verirdi ama ortaya çıkan iş gerçekten başarılı oldu.

Şarkıları Facebook aracılığıyla Samsun Demir’e gönderdim. ‘’Rüzgar’’ ve başka slow bir şarkımı. Samsun Demir iki gün sonra bana geri dönüş yaptı: ‘’Rüzgar’’ı beğendim görüşelim'’. Uyu uyuyabilirsen :)) Güçlü bir koldan sesimi duyurabilmem için Enbe orkestrasında söylemem istendi. Ve farkında olmadan dileğimin yerine getirilişini seyretmeye başladım. aslında buradan sonrası benden çıkıyor. Benim için en iyisini düşünen ve bilen insanlar Behzat Gerçeker ve Samsun Demir yolumu çizmeye başlıyor bende emin adımlarla koşuyorum.

Masada otururken ‘’Sev Beni’’ ve diğer şarkımı da dinlettim. Samsun Demir aralıksız ‘’Sev Beni’’yi beş yada altı kere üst üste dinledikten sonra bu şarkıyı düet yapalım dedi. Ajda Pekkan’la düet olsun bu dediklerinde sanırım o an nefes almayı unuttum :) Ajda Pekkan şarkıyı öyle bir okudu ki kendi şarkıma üvey oldum. O yorumun üzerine bende yetebildiğimce söyledim. Ve insanlar çok beğendi.

Ama herşeyi geçtim ben Ajda Pekkan’ın elini tuttum, gözünün içine baktım şarkımı söyledim. Ve şarkımı Enbe orkestrası çaldı. Büyük konser alanlarında hınca hınç insan kalabalığına söyledim. Daha ne isteyebilirim ki? Ajda Pekkan kadar yetenekli azimli ve mütevazı bir insanla çalışmak gerçekten gurur verici ve aşırı anlamda besleyici bir deneyim oldu benim için.

- Bu anlamda single çok doğru bir zamanda buluştu bizlerle. ‘’Rüzgar’’ çok yakın bir tarihte dinleyicinin karşısına çıktı. Sözü ve müziği size ait bir şarkı, düzenlemesi Burak Yeter imzası. Şarkı için bir de klip çalışması yaptınız. Peki nasıl yorumlar biriktirdiniz, nasıl karşıladı dinleyici bu şarkınızı?

- ‘’Rüzgar’’ en sevdiğim şarkımdır. Hikayesi vardır, izi vardır. Bana özel olduğu için ilk solomu ondan yana kullanmak istedim. Ve doğru karar verdiğime mutluyum. Düzenleme Burak Yeter'e ait. Farklı bir şey yakaladı Burak o şarkıda. Her notasının üzerine titredi. Ben koltukta uyurken o bilgisayara gömülmüş düzenlemeyle uğraşıyordu. Gerçekten düşündükçe hakkını ödeyebilmem mümkün değil. Tek duam her zaman karşıma doğru insanlar iyi niyetli insanlar çıkması içindi ve Allah her defasında yanıltmadı çok şükür. (Maşallah de nazardan korkarım :)) Genel olarak insanlar beğeniyorlar. Yerden yere vuran olmadı henüz. Olması gerektiği yerde ‘’Rüzgar’ şu an için.

Bu ‘’Rüzgar’’ın elbette devamı olacak ve bundan sonrası adına nasıl bir esinti olacak. Bu single bir albümle kuşkusuz tamamlanacak ki bunun hazırlıkları ne durumda, en yakın ne zaman diğer şarkılarınız ile buluşacağız?

- Şu an beste seçimlerimizi bitirmek üzereyiz. Belki yerinde duramayan şarkılar için bir single daha yapabiliriz. Tam bir tarih vermem mümkün değil ama yaz albümü olmayacak :)

- Önümüzde bir yaz var ve konserler, sahneler, çeşitli projeler ile karşı karşıya kalacağız. Sizin adınıza peki bizi bekleyen bir program var mı şimdiden ya da her an her şey sürpriz olarak karşımıza çıkabilir mi? Sizi sevenler ve bundan sonrası adına takip etmek isteyenlerin ilk durağı neresi olacak?

- Enbe orkestrası ile yazın çalışmalara başlayacağız umarım. Ama sürprizlerimizde olacak. Sitemizden takip edebileceğiniz bir plan açıklanması hazırlıyoruz. Oradan takip edebilirsiniz. Ya da Facebook, Twitter aracılığıyla da bilgi edinebilirsiniz.

- Dünden bugüne özellikle dinleyicisi olduğunuz müzisyenler kimler oldu peki? Örneğin Süperstar ile çalışma şansını buldunuz ki ya bundan sonrası adına, bundan sonrasında mesela özellikle bir proje içinde yer almayı istediğiniz bir müzisyen var mı bu anlamda?

- Ben iyi müzik yapan herkesi dinledim ezberledim. Ajda Pekkan, Nazan Öncel, Sezen Aksu, Teoman, Şebnem Ferah, Emre Aydın, Mustafa Ceceli, Tarkan diye uzar gider. Nazan Öncel ile çalışmadan ölmeyeceğim bunu bilirim bunu söylerim :)

- Hareketli, hızın kesilmediği bir sektörün içindesiniz, günden güne de kuşkusuz bu şiddetini gösterecek. Çalışmalarınızı bundan sonrası adına nasıl devam ettirmek istiyorsunuz, hedefleriniz nedir ya da neler olacaktır?

- Elbette bir hedefim var fakat bunları söyledikten sonra yerine getiremezsem üzülürüm. Yaptığım işlere güveniyorum ve şarkılarım nereye ben oraya giderim diye düşünüyorum. Adım adım öğrene öğrene. Aceleye gerek yok :)

- Son olarak müziğin sustuğu yerdeyiz ve kısaca dünyanızın diğer renklerini sizden dinlemek isteyeceğiz. Hayatın müzik dışında siz de başka ne gibi güzellikleri var, neler sizin için anlamlı, neler sizi mutlu etmek için yeterli.

- Sinema ilk eşim. Aramız çok iyidir kendisiyle son zamanlarda. Kitap ikinci eşim. Biraz boşladım bu aralar kırgın sanırım. Ahşap oyma üçüncü eşim en son ne zaman karşılıklı yemek yedik hatırlamıyorum. Birazdan ilk işim selam vermek olacak. Spor ile yeni flört aşamasındayız. Kalplerimiz bir çarpıyor şimdilik :)

- Çok teşekkür ederim bu keyifli söyleşi için. Yeni projelerde yine karşılaşmak üzere çok sevgiler.

- Ben teşekkür ederim, tekrar görüşmek üzere ...

 

 


Eren Sandal - Rüzgar


Ajda Pekkan & Eren Sandal - Sev Beni

 

Eren Sandal Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Nisan 2011