müzik - hâl / Yakup Güner

 

- ‘’Oyuncak’’ isimli yeni albümünüz İREM Records etiketi ile raflarda yerini aldı. Küçük yaşlarda başlayan bu yolculuğu o yıllardan bugünlere taşıyalım ve öncesinde müziğin ilk adımları nasıl atıldı, her şey ilk nerede - nasıl başladı hemen onun yanıtını sizden alalım mı?

- Çok klasik bir cevap olacak ama çocukluğumdan beri müzik ile ilgiliyim. Öncesinde 14 yaşında bir bağlama ile başladım müziğe ve 2 yıl gibi bir eğitim aldım. Daha sonrasında lise yıllarında bir arkadaşımın getirdiği gitar sayesinde gitara merak saldım. Kendi çabam ile gitar çalmasını öğrendim ve lise bittikten sonra arkadaşlarım ile kurduğum gurubum ile sahne almaya başladım. Müzikal anlamda bu şekilde başladı diyebilirim.

- 90’lı yılların ortalarına doğru bir albüm yaptınız siz ve daha sonra bir ikincisi de bizlerle buluşacaktı ki sektör adına yaşanan kriz plakçınızı ve dolayısı ile sizi de etkiledi. İkinci bir albüm için ne dersiniz biraz fazla beklemiş olmadı mı bu durumda dinleyiciniz sizinle yeniden buluşmak için?

- Hayal kırıklıkları ile dolu bir dönemdi evet. O dönemde ve o yaşımda başıma böyle bir şey gelmesi beni albüm yapma hevesimden yoksun bırakmıştı. Uzun yıllar albüm yapmayı düşünmedim aslında. Fakat yaş ilerledikçe ve yapabileceklerimin farkına varınca dinleyenlerimin de desteği ile son albümüm ‘’Oyuncak’’ın temellerini atmaya başladım.  

- Ve şimdi yepyeni bir albüm var. Albümün içinde biri remix olmak üzere dokuz şarkı yer alıyor. Albüm için peki ne kadar bir hazırlık süreci yaşandı? Kimlerin emeği, desteği geçti bu çalışmada?

-  Öncelikle kalitesi dışında insan olarak da mükemmel insanlarla çalıştım. Bunların başında Murat Emre geliyor. Albümde çok fazla emeği var. Tabi bunun yanında Türkiye’nin bana ve bir çoğuna göre en iyi aranjörlerinde biri olan Erhan Bayrak ile çalışma şansı buldum. Keza sevgili Emrah Karaduman ile de öyle. Destekçilerimin en başında verdiği mükemmel şarkılar ile sevgili Diler Türkmen var tabi; albümde 3 şarkısı var. ‘’Al Baharları’’, ‘’Bile Bile’’ ve benim favorim (kardeşim ile düet’im) ‘’Yanmasak’’. Yine verdikleri şarkılar ile sevgili Tevrat Çolak, Murat Emre, Emrah Karaduman, Arif Güzel destekçim oldular.

- Evet, albümün açılış şarkısı olan ‘’Al Baharları’’nı daha önce bestecisi Diler’den de dinlemiştik ve sevmiştik ki yeniden sizin yorumunuzla dinlemek gerçekten keyifli oldu bizim için. Bu şarkı nasıl dahil oldu peki albüme? Bu arada bir tane de size ait bir söz ve beste var yine; söz yazmak ve beste yapmak adına nasıl bir ilişkidesiniz kendiniz ile?

- Yıllar önce çalıştığım bi barda tanıştım Diler Türkmen ile. Şarkıyı da çalıştığım o barda duydum ilk kez aslında. Ve ufak bi şok geçirdim. Bu nasıl bir şarkıdır diye. O dönem albüm çalışmasına başlamamıştım, o yüzden şarkıyı istememiştim. Albüm çalışmalarım netlik kazanınca bende hemen aradım ve şarkı istiyorum dedim :) Evine gittim. Aslında ‘’Al Baharlarını’’ vereceğini tahmin etmemiştim. Başka şarkılar isteyecektim. Ama bana vermek istediği şarkıların en başında onu sayınca çok mutlu olmuştum.

Çok fazla söz yazıp beste yapan biri değilim aslında ama kıyıda köşede kalmış bir kaç şarkım vardı :) Onlardan birini koymaya karar verdim ve bu da albüme ismini veren ‘’Oyuncak’’ oldu :)

- Siz uzun bir zamandır sahne alıyorsunuz ve dinleyicileriniz ile güzel bir dostluğunuz var. Sizin için sahnede olmak nasıl bir duygu peki; orada özetinde nasıl bir atmosfer yaşanıyor gerek sizin gerek sizi dinlemeye gelen dinleyiciler için? Bu arada albümün yayınlanması ile birlikte şarkılarınıza tepkiler gelmeye başlamıştır mutlaka öyle değil mi?

- Sahneye çıkarken hep şunu düşünürüm. Burası benim evimin salonu ve buradaki insanlarda benim misafirim. İnsanların şarkılarımla yaptığım sahne ile mutlu olduğunu gördüğümde çok büyük keyif yaşıyorum. O anki atmosferi tarif etmek zor aslında ama bazen kendimi çok büyük bir koroyu yönetiyor gibi hissediyorum :) Albüme gelince… Albüm de ‘’Al Baharları’’ dışında beğenilen ve sahnede de fazlasıyla istek alan şarkılar var. Bunlar; ‘’Sil Bunları’’, ‘’Yanmasak’’, ‘’Bile Bile’’ ve ‘’Oyuncak’’.

- Siz hep sahnede oldunuz, şarkılarınızı sizi gelenlerle paylaştınız. Albüm şimdi daha büyük bir kitleye duyuracak sesinizi, şarkılarınızı. Ama kabul edersiniz ki çok büyük bir piyasa bu ve her geçen gün yeni sesler, yüzler ile karşılaşması kaçınılmaz dinleyicinin. Bir kaygısı olmalı mı burada müzisyenin ya da nasıl bir artısı olmalı öne geçmesi ve kalıcı olabilmesi için?

- Her şeyden önce doğru zamanda doğru insanlarla çalışmak gerekir bence. Kalıcı olabilmek için de çok çalışılmalı. Doğru şarkılar seçilmeli. Ve tabii ki artısı olması işin, kesinlikle sanatçının farklı bir sesi olmalı diye düşünüyorum ben.

- Müzik dünyasında dünden bugüne kimler sizin için özel oldu. Kimleri dinleyerek bu yola başladınız kimleri dinleyerek devam ettiniz ve de bugün kimleri dinliyorsunuz? Bir gün için özellikle çalışmayı istediğiniz bir müzisyen var mı bu anlamda?

- Benim için önemli olan isimlerin başında Erkan Oğur gelir. onrasında Bülent Ortaçgil, Erkin Koray … Aslında kendimi hiç bir zaman bir kalıba sokmadım. Dinlerken hoşuma giden her şeyi dinledim hatta sahnede insanlarla paylaştım.

- Ve son olarak müzisyen kimliğinizi bir yana bırakacak olursak günlük hayatta nasıl bir portre ile karşı karşıyayız onu öğrenelim istiyoruz? Müzik ya da sahne kuşkusuz hayatınızın vazgeçilmezi ama ya ötesi? Ötesinde sizi neler bekliyor; diğer dokuları neler oluyor dünyanızın?

- Sahnede çok eğlenceliyim. En azından dinleyenlerim böyle söylüyor. Ama günlük hayatta karşılaştıklarında çok konuşmayan, sessiz sakin mülayim bir insan görüyor ve şaşırıyorlar :) Sinemaya gitmeyi, tuttuğum takımın maçlarına gitmeyi ve dostlarım ile bir araya gelip sabahlara kadar muhabbet edip, playstation oynamayı çok seviyorum. Genelde de evcil biriyimdir :)

- Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederim. Daha nicesinde yeniden görüşebilmek adına; çok sevgiler.

- Benim için keyifli bir söyleşiydi. Ben de teşekkür ederim. İyi çalışmalar diliyorum.

 


Yakup Güner - Al Baharları

 

Söyleşi : Kadri Karahan / Nisan 2011