Kadri Karahan

Yaz Şarkılar

(Haziran 2013)

 

 

Kusura Bakmasın Şimdiler, Hiç Kusura Bakmasın Yaz

 

Yazın rengi asla hüzün değil en azından yaz denince aklımıza gelecek, dinlenecek şarkılarda coşku diz boyu olacak. Belki de en çok bu yüzden, bir yerlere giderken bu yaz çalabilmek adına kederden, hüzünden hangi albümleri almalıyız yanımıza onu konuşalım istiyorum.

Bir yılın tam ortasındayız, bu geçen ilk yarısında öyle albümler yayınlandı ve kalbimizde fırtınalar kopardı ki o denli kaptırdık kendimizi; soğuk kış gecelerinde ama evimizde ama başka başka adreslerde çığlık çığlığa söyledik bu şarkıları. Birsen Tezer şubat ayının ilk günü yayınladığı ‘’İkinci Cihan’’ isimli albümü ile ikinci kere çaldı kalbimizi. ‘’Cihan’’ albümünden sonra onu çok özlemiş olmalı dinleyici; kısa sürede müzik listelerinin bir numarasında buldu şarkılar kendini, çok kısa sürede ezberlendi sözleri ve eşlik edilmeye başlandı sahnede bir ağızdan.

Doğrusu böylesi bir ilgi beklemiyordu Tezer ve ekibi ama gerçek müzik dinleyicisi onun kadar şaşırmamıştı bu duruma. Popüler müzik ama öyle ama böyle eli ayağı düzgün albümler sunmamaya başlamıştı dinleyiciye; daha gerçek ya da daha samimi bir şeylere ihtiyacı vardı hepimizin ve artık çok doğru işler, çok değerli müzisyenler çıkıyordu karşımıza. Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, Akın Eldes, İlhan Şeşen, Zafer Cımbıl başta olmak üzere çok değerli konuk müzisyenlerle Gürol Ağırbaş’ın müzik yönetmenliğinde hazırlanan albüm kalbimizde hızla yer etti ve birçok kişinin kısa zamanda başucu oldu. Belki bu mevsim gözümüzü kapatıp içimizi duyma zamanıdır ya da hiç kimse bunun kusuruna / kusurumuza bakmayacaktır, belki de biraz çekilme zamanıdır.

İstanbul’a bahar geldi, yaz geldi / Akşam vakti efkar geldi, saz geldi / Bana gelenler geldi, geldi, sen gelmedin

Bir önceki ‘’Solo’’ albümünde Birsen Tezer ile ‘’Hoşgeldin’’ isimli düetini çok sevmiştik Hüsnü Arkan’ın. Bu yıl içinde yayınlanan albümünde yine çok değerli isimlerle hazırladığı çok özel şarkıları var müzisyenin. Hatta bir tanesi yıllar sonra Ezginin Günlüğü’nden iki sesi yeniden yan yana getirdi ve Arkan’ın ve Feyza Eren ile olan düeti ‘’Yağmurlar’’ kısa sürede çok sevildi. Dinlerken dilediğiniz gibi ıslanabilirsiniz, nasılsa yağan yaz yağmurudur ve bazen ihtiyacımız vardır böyle deliliklere. 

 

Sende Naz, Zamandan Az, Beni Senden Kurtar, Gel Bu Yaz

 

Bundan tam 20 yıl önce bir yaz mevsiminde yayınlamışlardı ilk albümlerini. TINI isimli beş genç müzisyenden oluşan ekip beş yıldır süren birlikteliklerini ancak bu albüme kadar devam ettirmeyi başarabilmişlerdi. Yoluna daha sonra tek başına devam eden grubun solisti Feridun Düzağaç başta şair Özdemir Asaf’ın ‘’Lavinia’’ isimli şiirine getirdikleri beste olmak üzere bu albümde yer alan ‘’Paranoya’’, ‘’Ela’’ gibi şarkıları daha sonra yayınlayacağı solo albümlerinde de ayrıca yorumlayacaktı ama ‘’gerçeklerden uzakken, bulutlarda uçarken, rüyalarım bitiyor’’ dedikleri ‘’Yaz Yağmuru’’na bir daha asla dokunulmayacaktı. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Düzağaç’ın son albümünün son şarkısında aklıma geldi bu şarkı işte, hani nereden nereye değil, bir yazdan bu ‘’Yaz’’a.

''Yıllar yollar sonunda öğrendiğim en net gerçek; hayat flu.’’ diyor geçtiğimiz aylarda yayınlanan son çalışmasında Feridun Düzağaç. TINI albümünden bugüne dostluğu paylaştığı yine kendi gibi müzik dünyasında çok ayrı bir yerde duran Murat Hasarı’nın ilk kez bir şarkısını da yorumlamış ki adı: Yaz. Sevgiliye bir seslenmenin, koşup peşinden yetişememenin, zamanla baş edememenin çekilen bir ahı var bu şarkıda. Sadece bu şarkıda değil aslında albümün tamamında da böyle benzer serzenişler var. Hani hayatımızın bir yerinden aşina bir durum; bir yaz gecesi belki bu şarkıları dinleyerek bizler de varabiliriz  farkına içimizdeki heyecanların ya da hiç umursamayız, kaldığımız yerden devam ederiz kendi oyunumuza.

 

Yine günlerden sonyaz / Yine yaşım çocuk / Yine hangi düşün kumarı bu yırtılan / Delik deşik

Kendi adını taşıyan ilk albümünün ardından bu yılın ilk ayında yayınladığı albümü ile bir kere daha sevenlerini mutlu eden Mabel Matiz albümün isim şarkısında tam da böyle diyor. Albüme adını veren ‘’Yaşım Çocuk’’ isimli şarkısı bir Ağustos gecesi kaleme alınmış, bir sonraki senenin Temmuz ayında noktalanmış. Hiç büyümeyen, o büyümek istemeyen çocukların başucu şarkılarından biri olsa gerek, hani hepimizin o eski fotoğraflarında yazlara tebessümümüz daha bir başka, daha bir güzel değil mi sanki?

 

Kırıldık Bir Kere Canım, Ne Desek Yalan

 

Vedat Sakman geçtiğimiz günlerde yeni albümü ‘’Odada İkimiz’’i yayınladı. Sakman şarkılarının kalplerde çok özel bir yeri var ki bu tartışılmaz, gerek kendi yorumladığı gerekse başka isimlerden dinlediğimiz şarkıları içinde genelde büyük, büyülü ama her şeye rağmen sakin bir yolculuk yaşıyoruz kendisi ile. Hani öyle bağırıp çağırmıyoruz, hani öyle feryat figan etmiyoruz. Bu albümünde de yine bu yaz ve hatta daha nice yaz sığınacağımız çok özel dizeler, notalar bekliyor bizi.

Diyor ki ‘’Kırıldık Bir Kere’’ isimli çalışmasında ‘’İstanbul'dan laleler geçmiş, ben senden çoktan geçmişim, aklımda ıhlamur kokuları, fikrim haziran, kırıldık bir kere’’. Her şarkısında ayrı bir şiir ve gönlünde çok özel şairler yatar müzisyenin; bir önceki albümünde Atilla Birkiye’nin, Frederico Garcia Lorca’nın, Duygu Asena’nın şiirlerine getirdiği bestelere yer veren Sakman bu albümünde de yine Nazım Hikmet, Ömer Hayyam,  Furuğ Ferruhzad, Rainer Maria Rilke şiirlerine ve Ömer Hayyam rubailerine yer vermiş.  ‘’Denize dönmek istiyorum, mavi aynasında suların, boy verip görünmek istiyorum, denize dönmek istiyorum’’ dizelerinin yer aldığı Nazım Hikmet şiirine getirilen bestesi ile açılan ve ‘’Yine göçler oluyor uzaklarda, yeri geliyor ağlıyorum hala, ayaktayım hazırım olacaklara, hazırım yağmura bulutlara’’ sözleri ile kapanan albümde dört mevsimden en çok aşk var, hani denizlerden yağmurlara, öylece usta.

Öyle çok şey var ki içimde / Hep sustuk konuşmak yerine / Konuşmadığımız her ne varsa / Sakladım sözlerinde

Pinhani grubunun yine bu yıl içinde yayınladıkları ‘’Canlı Yayın’’ isimli albümleri 80’lerin konser kayıtlarından yola çıkılarak hazırlanmış. Küçük bir apartman dairesinde ve 30’a yakın bir dinleyici önünde kaydedilen şarkılar grubun öne çıkan şarkılarının yanı sıra sevdiği şarkılardan da güzellikler sunuyor bizlere. İlk albümlerinden bugüne sürdürdükleri çizgiyle gayet de sağlam bir yer edindi kendisine grup ve bu albümleri ile de gayet yaz bir renk olmayı başardı; o denli sahici Pinhani, o denli nereye gidersek gidelim bu albümleri ile başından sonuna iki adım ötemizde kendileri. İyi bir yaz olmalı hepimize.

 

Unutulmayan Yaz Şarkıları

 

- Bir Serdar Ortaç bestesi hiç bu kadar güzel yorumlanmamıştı; hayata veda etmeden önce son albümünde yorumlamıştı Ayten Alpman, yağan yine bir ‘’Yaz Yağmuru’’ydu.

- 90’lar yazlarından ve Akdeniz notalarından Yaşar - Yaz Bitti, Ege -  Yaz Aşkım, Sibel Bilgiç -Yazlar Bitti.

- Eurovision şarkı yarışmasında gelmiş geçmiş ülkemizi temsil eden ve hak ettiği değeri asla bulamamış şarkılardan Aylin Vatankoş’un seslendirdiği bir başka ‘’Yaz Bitti’’.

- Önce Işın Karaca’dan daha sonra sahibi Sezen Aksu’dan dinlediğimiz Yaz / Yaz Bitmeden.

- Zerrin Özer’in yazlara dokunduğu üç ayrı şarkı: O Yaz / Bu Yaz / Deli Yaz.

- Grup Çağrı’dan ‘’Bir Yaz Önce’’, ve yine çok sevdiğimiz Gündoğarken’den ‘’Bir Yaz Daha Bitiyor’’.

- ‘’Bir Avuç Deniz’’ filminin soundtrack albümünde yer alan Deniz Özbey’in yorumladığı ‘’Dört Mevsim Yaz’’.

 

 

 

kadrikarahan@gmail.com