müzik - hâl / Zeliha Sunal

-  ‘'Rafta Kalmasın'' isimli üçüncü albümünüzün ardından bir yıl geçti ve dördüncü albümünüz ‘'Antika'' ile buluşmaya hazırlanıyoruz bugünlerde. Bu kez ara fazla açılmadı peki nasıl karar verildi ve ne zaman hazırlanmaya başlandı bu albüme?

- Geçtiğimiz ekim ayında gazeteci arkadaşım Nurcan Sabur ile bir organizasyonda sohbet ederken neden sahne repertuarını albüme taşımıyorsun dedi ve bana bir ateş düşürdü. Öncü Müzik'in sahibi sevgili patronum Murat Akman'a anlattım çok sıcak baktı ve biliyor musun bende senin için böyle bir şey düşünüyordum dedi. Bende hemen Hakan Eren'e gittim ve listeleri oluşturduk.

Hemen başlamaya karar verdik. Ekimden bu yana geçen 9 ay boyunca çeşitli aksiliklerle uğraşarak sonunda albümü çıkardık.

- Albümün ismi ‘'Antika'' ve duyduğumuz kadarı ile de isim babası da Atilla Özdemiroğlu. Yine albümün proje koordinatörü bir önceki albümünüzde de olduğu gibi sevgili Hakan Eren. Ve yine Türkiye'nin önemli dj'leri ve aranjörleri ile çalıştınız bu albümde. Albümün isminden repertuar seçimine ve içinde hangi şarkılar ile buluşacağımızdan müzisyenlerine bir yolculuk yapmamız gerekirse …

- Hakan ile listeyi oluştururken çok zorlandık. Çünkü sevilen şarkılar olsun dedik ama bir taraftan da dokunulmamış şarkıları seçmeyi planladık. ‘'Bang Bang'' benim en çok istediğim şarkıydı ama edisyon şirketlerine dağılmıştı, olamadı. Atilla abiyi de uçakta sıkıştırdım albüm adı nasıl koyulur diye, bana alt alta isimleri yazınca bende bunu seçtim. Çok güzel geldi bana. Eskimeyen eskimeyecek şarkılar gibi düşünülsün istedim. Suat Ateşdağlı müziğinde çok koyu elektronik kullanmayan bir DJ, dolayısıyla ekibi Can Hatipoğlu ve Murat Tunalı da öyle. Bu da şarkıları daha anlaşılır kıldı, karmaşa yok.

Aydın Sarman ve Tolga Tümözen ile bir önceki albümde de çalışmıştım. Sürpriz Güneş Ünal o da benim yeni keşfim. Benimle beraber Serdar Ortaç'ta keşfetmiş, onla çalışacak.

- Yine albüm için özel fotoğraf çekimleri ve imaj çalışmaları da yapıldı beraberinde. Yine web sitenizin de albümün konseptine yakışır bir düzenleme ile yenilendi bu da gözümüzden kaçmadı. Zeliha Sunal nasıl bir heyecanla yaklaşıyor bu albüme ve ‘'Antika'' şimdiden onun hayatında nasıl bir yere sahip oluyor?

- Banu Noyan benim kırk yıllık sarı saçlarımı koyulaştırdı. Hiç pişman olmadım çünkü herkes yakıştığını söylüyor. Esin Arıcan özel olarak elbiseleri tasarladı. Atakan Atasoy da fotoğrafları çekti. O da benim yeni keşfim, inşallah uğur getiririm ona. Bu albüm benim hayatıma yeniden hareket getirdi, her zaman yaratıcı tarafımı körükler böyle heyecanlar.

-  Aslında sizi tanıyanlar ve sevenler bu özel şarkıların sesinize nasıl yakıştığını, bu şarkılara getirdiğiniz sahne performanslarını çok iyi bilirler. Siz evet bu şarkıları çok seviyorsunuz öyle değil mi? Son dönemlerde bu arajmanların bir hayli ilgi görmesi de aslında hepimizin çok sevdiğini gösteriyor. Bu şarkıların bu kadar hayatımızda özel olmasını siz nasıl yorumluyorsunuz?

- Zaten yaşı 35'in üstünde olan herkesin bu şarkılarla bir anısı vardır. ‘'For Your İnformation''la oynamayan yoktur eminim ‘'Situ Savais'' ise her dinlendiğinde ah çektiğimiz bir şarkı. Yıllardır zaten ben de bu şarkılarla büyüdüm. Bu şarkılarla para kazandım, sahne tecrübemi bu şarkılarla kazandım. Hepsi özel hepsi güzel. 

-  Yine bu şarkıların özellikle bugünün gençleri ve çocukları ile buluşmasını da arzuluyorsunuz? Hatta albümün çekilecek ilk klip şarkısında bir de sürpriziniz olacak öyle değil mi? Ya sahne performansları ve konserler … Albüm ile birlikte orada nasıl bir yol çizecek, belirlenen bir program var mı mesela?

- İlk klip ‘'Ah Nerede''ye çekildi. Tolga Han çocuk dans grubu pamuk şekerler bana eşlik etti. Çok renkli çok şeker oldu. Çocuk kadar saf temiz varlık var mı? Ben eğitimimi ilkokul öğretmeni olarak tamamladığım için onların ruhundan anlarım diyorum. Bu çocuklar TV showlarında olacak ama gece programı ve konserlerde yer almayacaklar.

Albüm çok yeni olduğu için var olan programlarıma devam ediyorum. Yeni bir şey bir müddet sonra belli olur.

- ‘'Erkekleri Tanıyın'' Ajda Pekkan'ın yorumu ile sevilen bir çalışmaydı ve bir single albüm ile sesinizden buluşmuştu öncesinde dinleyici ile. Bir önceki albümde de bir Erkin Koray klasiği vardı yine. Başta kendileri sonra şarkılarını yorumladığınız diğer sanatçılar ile nasıl bir ilişki var aranızda, görüşlerine başvuruyor musunuz ve yorumunuz nasıl karşılanıyor kendilerinde?

- Ajda ile aramızda öyle derin bir ilişki yok aslında müşterek dostlarımız var onlarla haberleşiyoruz yada müzik yaptığımız ortamlarda karşılaşıyoruz. En son gecce.com un gecesinde sahne almıştım, en ön sırada izledi program bitiminde çok güzel şeyler söyledi. Benim yaptığım Ajda şarkılarını orkestrasına benim yorumumla çaldırtıyor bu da beni çok mutlu ediyor. Erkin baba ile sohbetimiz yok. En son ‘'Sana Birşeyler Olmuş'' şarkısı için konuşmuştuk kızıyla, olmadı o kadar.

- Ve sizin yeteneklerinize sanırım bir tane daha ekleniyor. Sahnede sihirbazlık yapacağınız doğru mu acaba? Sizden her an her yerde farklı durumlara açık olmalı sanırım seyirci J …

 - Gerçekten şaşırtmayı çok seviyorum. Yeni ve çılgın sürprizlere hazır olun. Geliyor, yolda :) …

- Biz Zeliha Sunal'ı çok seviyoruz ve yeni albümünü de heyecanla bekliyoruz. Nice şarkı daha hayatımızda yol almanız dilekleri ile, teşekkürler …

- Teşekkürler … 

Zeliha Sunal Mart 2006 Söyleşi

 

Zeliha Sunal Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan Haziran 2007