müzik - hâl / Zeliha Sunal

 

- ‘’Aşk Bana Kalır’’ henüz çok yeni bizlerle buluştu ama bu şarkılar dinler dinlemez içimizi sarmakta gecikmedi. Albümden önce hemen şunu merak ediyorum. Her albümde kendini yeniliyorsun, bambaşka karşılıyorsun bizi adeta; bunu nasıl başarıyorsun :)

- Bu albüm bi bakıma olgunluk albümü oldu diyebilirim. ‘’Kıyamazdın’’ şarkısını ilk duyduğumda kafamda bu da bir konsept olabilir diye yola çıktım. Günümüzde iş hayatına kendimizi kaptırıp özel hayatımızı ihmal ediyoruz ya ortalık yalnız insan kaynıyor. Özellikle hemcinslerimin duygularına tercüman olmak istedim.

Müzikten başka yapacağım iş yok benim. O nedenle işime sahip çıkıyorum oda beni güncel tutuyor. Her daim taze yani. İşimle ilgili her gelişimi takip ediyorum. Teknik ve müzikal yenilikler, sahnede uygulanabilir showlar peşindeyim her an.

- ‘’Her Şey Çok Güzel Olacak’’ albümünün üzerinden bir sene geçti. Çok fazla açmak istemedin arayı ki bizim zaten bir şikayet etme durumumuz olamazdı senden gelebilecek güzellikler adına :) Peki bu albüme nasıl karar verildi, nasıl stüdyoya girildi ve nasıl bir tempo içinde hazırlandınız?

- Önce tek bir şarkı ile yola çıkmıştım ancak TMC müzikin sahibi Mustafa Karahan ve menejerim Nur Öztürk bunu bir albüme tamamlamamda ısrar ettiler. İyiki de öyle yapmışız. Hemen şarkılar tespit edildi ve istikamet stüdyo.

İki - üç ayda tamamladım. Üç ayrı aranjörle çalıştım. Tabi bir sürü müzisyenlerle. Her aranjör kendi ekibini oluşturunca çok rahat tamamladık. Hızlı ve kaliteli bir süreçti.

- Albümde üç şarkı Zeki Güner imzalı. Öncelikle son günlerin başarılı ve merak edilen bir ismi kendisi ki imzası olan yorumladığın bu şarkılarda aşka gerçekten bir başka yazılmış, bestelenmiş, tarafından da aynı güzellikle yorumlanmış. Nasıl buluşuldu peki kendisi ile ve bu şarkılarla?

- Daha önce ‘’Herşey Çok Güzel Olacak’’ albümüme hazırlanırken onun bazı şarkılarını dinlemiştim. O dönemde Işın Karaca ile çalışıyordu ancak Şehrazat hanım albümün tamamının prodüktörlüğünü üstlenince düşündüğüm her şey askıya alındı ve yola onunla devam ettik. Daha sonra TMC’de şarkılarını dinledim ve tesadüfen kendisi de beni aradı, buluştuk. Gerçekten karşımda duygu yüklü  sözleri olan kaliteli bir besteci buldum ve de iyi bir arkadaş. Bana bir sürü şarkı dinletti. ‘’Kıyamazdın’’ ile ilgili konsept düşüncemi geliştirince şarkıyı seçmekte daha kolay oldu, çok sevdim diğer bestelerini de. Okuyacak arkadaşları kıskanıyorum.

- Albüme adını veren şarkı Aysuda Ülkü Zeren imzalı. Cover olarak da Neşe Karaböcek’in yorumu ile yıllar yıllar öncesinden ‘’Sevda Yolu’’nu dinliyoruz yine. Bu şarkı özellikle nasıl dahil oldu albüme?

- Aysuda’nın şarkısı da TMC de benim repertuarıma dahil oldu. Tam bir kadın şarkısıydı ve şarkıya aşık oldum. Biraz TSM motifli olduğu için şarkıyı söylemek için okuyucu koçu ile çalıştım. Aysuda ile tekrar çalışmak isterim.

‘’Sevda Yolu’’ ise bir sabah erkenden Adana’dan bir arkadaşım olan Atilla’nın telefonuyla geldi. Fikir güzeldi ama şarkıya kimse inanmadı. Şarkının söz yazarı sevgili Mehmet Yüzüak benim çok eski dostumdur. Şarkıyı adeta hediye etti bana. Rıfat Şanlıel’de besteci olarak destek verdi. Volga Tamöz’de şahane bir düzenleme yapınca şarkı çok etkileyici oldu. Bu şarkıyı da okumak için romanların kraliçesi Ümmiye ile çalıştım.

- Albümde benim de bir numaralı şarkım olan ‘’Kıyamazdın’’a Hüseyin Karagöz tarafından da bir klip çekildi ve farklı da bir hikayesi olduğunu öğrendik. Dokuz kadın oyuncunun yer aldığını öğreniyoruz klipte peki nasıl bir kurgu var üzerlerinde, aşka nasıl dokunacak bu kadınlar?

- İki çeşit klip çekildi. Biri performans diğeri ise şarkının duygusunu pekiştiren kadınlarla çektik. Sonuçta aşklar bitiyor ama geriye sevgiliden gözyaşı, kocadan balık, arkadaştan da anılar kalıyor. Bunların bıraktığı hasar kişiye göre değişir ama ayrılık her türüyle acıtır.

- Geçtiğimiz günlerde Zülfü Livaneli ile bir konserde yer aldın ve yeni şarkıların ilk kez dinleyici ile buluştu. Albümün yayınlanması itibari ile gördüğüm kadarı ile dinleyenler de bu şarkılardan mutlu. Peki bundan sonrasında neler olacak? Bu albüm dahilinde önümüzdeki günlerde seni ve dolayısı ile bizleri neler bekleyecek?  

- Zülfü Livaneli ile ilk kez aynı sahnede yer aldım. Kendisinin kimseyle sahne paylaşmadığını bildiğim için  onur duydum onunla beraber olmaktan.

Dinleyenlerin tepkileri bu sefer gayet olumlu. ‘’Kıyamazdın’’, ‘’Cemre’’,  ''Aşk Bana Kalır ve ''Sevda Yolu''nu sevdiler. Bu da beni pek sevindirdi. İlk olarak albümün tanıtımıyla uğraşacağız. TMC’den Ferda ve Şeyma ellerinden geleni yapıyorlar. Ayrıca her zamanki gibi kafamda onlarca proje var. Bakalım hangisini seçeceğiz bu kez bende şu an bilemiyorum. Önce bu albümü bir tanıtayım da :)

 

Zeliha Sunal ile ''Antika'' albümü söyleşimiz

Zeliha Sunal ile ''Rafta Kalmasın'' albümü söyleşimiz


Zeliha Sunal - Kıyamazdın

Söz - Müzik: Zeki Güner

 

Zeliha Sunal Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Eylül 2010