müzik - hâl / Jehan Barbur

 

- İkinci albümünüz ‘’Hayat’’ müzik marketlerde yerini henüz çok yeni aldı. ‘’Uyan’’ ilk albümünüzdü ve çok sevildi. Henüz yeni yayınlandığında sizinle bir söyleşi gerçekleştirmiştik ki sonrasında kliplerinizi izledik, performanslarınızı dinledik, hiç uzak olmadık sizden siz de bizden. ‘’Hayat’’ın o ilk adımlarına kadar bu ilk albümü siz nasıl bir dolulukta yaşadınız acaba?

- ‘’Uyan’’ benim ilk çocuğum ve ben onunla çok şey öğrendim. Ben onun sayesinde çok insanla tanıştım ve tanıştırıldım. ‘’Uyan’’ beni hiç ama hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Beklediğimden fazlasını verdi bana; cesaret ve güven kazandırdı. Ne şanslıyım ki fısıltıyla kulaktan kulağa yayılan bu şarkıları dinleyen ve seven kişiler onları benden de çok sahiplendi. En azından bana bunu hissettirdiler. ‘’Uyan’’ beni gerçekten mutlu etti.

- ‘’Hayat’’ bir ortak beste dışında sözleri ve müzikleri ile bütününde size ait bir çalışma olarak karşımızda. Biraz da bilerek mi yaklaşıldı bu duruma? Bu albümde yine çok değerli müzisyenlerin katılımlarını da görüyoruz. Kimlerle çalıştınız, kimler size eşlik etti bu yolculukta?

- Bilerek yapılmış bir durum değil. Belki de kendime olan güvenim biraz daha arttı ve şarkı yazarken yalnız kalmaktan korkmamaya başladım. Benden çıkacak şeyleri kabul etmem gerektiğini düşündüm. Ben bu işi yalnız başıma yapamayacağımı düşünürken şarkılar tek başlarına geliverdiler sanki. Ortak yapılmış işlerin hayatımda yeri çok büyük ve onların çok güçlü şarkılar olduğunu düşünüyorum. Bunlar da böyle geldi işte, bir ara, beklemediğim bir an kendi kendime konuşurken. Bu albümde gerçekten benim hayranlık duyduğum isimler var. Çok sevgili arkadaşlarım var. Onlara sonsuz kez teşekkür ederim. Güler yüzlerini ve heyecanlarını hiç eksik etmeden benimle çalışmayı kabul ettiler.  Kemal Evrim Aslan, Cenk Erdoğan, Murat Çopur, Mert Önal, Kürşad Deniz, Sarp Maden,  Derin Bayhan, Ferit Odman, Ozan Musluoğlu,  Erdal Akyol, Uğur Akyürek. Stüdyo aşamasında ise Erim Arkman, Barış Erduran ve Çağlar Türkmen.

- İlk albümdeki size özgü akustik sound bu albümde de aynı masalsı tatla devam ediyor burada da. Hayata dair hangi tatlara dokunuyoruz bu kez, hangi aşklara ya da hangi ayrılıklara inanıyoruz? Siz ‘’Hayat’’ı içinde bulunduğu atmosferi ile nasıl tanımlıyorsunuz?

- İçinden çıkılmaz hale geldiği zaman işler dilime pelesenk olmuş “hayat”. Ne yapalım ne edelim derken, üzülürken sevinirken, aşıkken, ayrılırken hep dilimde “hayat”. Bunu söylerken buluyordum kendimi ve şarkılarımda da hep bir “hayat”. Yani bir atmosferi yok ‘’Hayat’’ın. Hayat işte derken ne anlıyorsak bu ‘’Hayat’’ da benim için biraz böyle…

- Sizi takip eden çok ciddi bir kitle var ki konserlerinizde bu coşku ortaya çıkıyor. Yine izliyoruz ki internet platformlarında da karşılaştığımız hep güzel yorumlar, güzel notlar. Bu samimiyeti yakalamak bugünün müzik dünyasında çok kolay bir şey olmaktan çıktı da aslında. Siz nasıl yaşıyorsunuz bu rengi, nasıl bir ilişkiniz var kendileriyle, nasıl bir birliktelik bu?

- Dediğiniz gibi “bir”liktelik bu.  Ben bu şarkıları bana dokunulmasın, bana ilişilmesin diye yazıp söylemiyorum. Ben daha da “burada” olmak için “var olabilmek” için yazıyorum. Bir aracı yok bu birliktelikte de. Ben onlara ulaşabilmiş olmaktan onların da bana evlerinin kapılarını, hayatlarını açmış olmalarından dolayı müthiş bir mutluluk ve doyum yaşıyorum. Bir şekilde duydular ya bu şarkıları; ne mutlu bana…

- ‘’Hayat’’ albümünden şarkılara da klip gelecek öyle değil mi? Bunun için herhangi bir hazırlık var mı, olacak mı? Yine önümüzdeki günlerde bu albümden şarkılarınızı da dinlemek için peki hangi mekanlarda olmamız gerekecek peki, belli olan bir takvim var mı?

- Umarım bir aya kadar ilk klibimiz çekilecek. Yavaş yavaş hazırlanmaya başlıyoruz. Tüm konser haberlerimiz www.jehanbarbur.com veya www.myspace.com/jehanbarbur sayfalarında mevcut. ‘’Hayat’’ albümünün şarkılarının tanıtılacağı lansman konserimiz ise 11 Kasım tarihinde saat 22:00’de İndigo’da. Umarım bizleri o gece yalnız bırakmazlar. Şahsen biz o geceyle ilgili çok heyecanlıyız.

- Siz bu arada yine saklanası projelerle de çıktınız karşımıza. Örneğin Ahmet’in albümünde bir düetiniz oldu kendisi ile yine sonrasında Gürol Ağırbaş’ın ‘’Köprüler - Beyaz Perde’’ albümünde vokaliniz yer aldı. Yine böylesi çalışmalar olacak mı, sürprizlere açık olalım mı :) …

- Çalışmaktan keyif aldığım projelerden teklif geldiği zaman koşa koşa gidiyorum. Müzik böylece güzelleşiyor diye düşünüyorum. Hele ben! Öyle mutlu oluyorum ki, çoğalıyorum. Birkaç çalışma daha olacak sanki. Küçük küçük şeyler. Tam netleşmeden bahsetmek doğru olmaz sanırım. Bakalım! Umarım hepsi olur.

- ‘’Hayat’’ hepimize güzellikler getirsin. Sizinle yeniden buluşmak çok güzel. Teşekkürler.

- Çok teşekkür ediyorum, ilgilendiğiniz ve yakınlık gösterdiğiniz için. Umarım bu şarkılar doğru yerlerde çoğalır. Umarım insanların kulağına çalınır. Budur en büyük mutluluk.

 

Jehan Barbur ile ''Uyan'' albümü söyleşimiz

 

Jehan Barbur Web Sitesi

Söyleşi : Kadri Karahan / Ekim 2010