Merhaba;

Bir Mart buluşamadık ama dinlendik, hazırlığımızı yaptık ve bir Nisan kapınızı çalmaya hazırlanıyoruz. Baharı sunuyor hayat bize, biz de enerjisini içimizde en güzel şekilde hissediyoruz. Öyle ki çok keyifli söyleşiler ile, yazılar ile sizleri buluşturmaya hazırlanıyoruz.

 

Bu ay ''Zeki Çelik Söyleşileri''nin konuğu genç bir şair. Aslında bu tanımlamayı o sevmiyor zira neden sevmediğinin yanıtını da söyleşi içinde söylüyor. İlk kitabı geçtiğimiz ay bizlerle buluştu. Komşu Yayınları etiketi ile raflarda yerini alan ''Yeni Cüret Çağı'' aynı zamanda Fırat Demir'in ilk şiir kitabı. En son ''Değişim İçin 100 Bin Şair'' etkinliğinin Türkiye ayağında önemli katkısını gördüğümüz Demir'in şiirleri, yazıları, söyleşileri bugüne kadar birçok önemli dergide yayınlandı, dolayısı ile bu kitabı okurları heyecanla bekliyordu. Keyifli bir söyleşi okuyacaksınız ve şairin adını önümüzdeki zaman içinde çok daha fazla duyacaksınız.

 

lİTÜ Türk Musikisi ve Devlet Konservatuarı mezunu olduktan sonra ilk albümünü 2007 yılında yayınladı Serdar Kemal. Bu albümden sonra ikinci çalışması olan ''Duru''ya kadar yine yoğun bir tempo içinde sürdürdü çalışmalarını. Ada Müzik etiketi ile geçtiğimiz ay içinde bize ulaşan albümünde çok değerli isimleri de konuk etme şansını buldu, biz de keyifle dinledik. Ve istedik ki bu çalışmasının detaylarını ve dünden bugüne, bugünden yarına yolculuğunu kendisinden dinleyelim.

 

''Müzik-hâl - konsept'' köşemiz bu ay üçüncü konuğunu ağırlıyor. Bildiğiniz üzere biraz daha uzun, biraz daha soluklu bir yolculuğa davet ediyoruz sizi bu sayfada. Konuğumuz ile daha dolu, daha derin bir söyleşi gerçekleştiriyoruz ki o günün atmosferini yaşamak ve yaşatmak adına ayrıca fotoğrafları da ben çekiyorum.

Aytunç Akdoğu ile çok yakın bir tarihte tanıştık. Ama bu geçen süre içinde kendisi ile müzik adına o kadar güzel şeyler paylaştık ki sitemiz adına kurucusu ve üyesi olduğu Gommalar Cover Band'i ülkemizde de bir konserde ağırladık. Ekip bu ay bir konser için ülkemizde olacak yine ki ben de sahnelerine şiirlerimle eşlik edeceğim, beraberinde önümüzdeki aylarda Aytunç'un ilk albümü de sizlerle buluşacak. Velhasıl merak ettiyseniz hepsini söyleşimizde konuştuk.

Ayrıca Gommalar grubu ile 12 Nisan tarihinde saat: 22:00 itibari ile Sakman Club sahnesinde olacağız. Şiirler okuyacağız, şarkılar söyleyeceğiz. Bekleriz :)

 

''Kadri Karahan ile 90'lar'' beşinci yayınında bu ay. Genç bir müzik tutkunu olan Tunca Tutkun listesini bizlerle buluşturan isim.

Gülbahar Kültür köşesinden mektuplar yazmaya devam ediyor ve bu ay bir de sürpriz yapıyor bize; yakında yayınlanacak kitabından bir alıntı yapıyor, bir hayli konuşulacak bir kitap geliyor :)

Ve geçen ay buluşamadık ama Muhammed Tiryaki'nin Oscar 2011 üzerine güzel bir yazısı vardı, bir kere daha o özel geceye gideceğiz ve yazarımızından yorumları ile bir kere daha o dakikaları anımsayacağız.

 

+

''Pazartesi Sendromu'' isimli köşem haftanın ilk günü Müzik Gazetesi adresinde kaldığı yerden devam ediyor.

Ayın 27'sinde saat:16:00 itibari ile Marmara Üniversitesi'nde olacağız. Kültür Şenliği kapsamında gerçekleşecek etkinliklerden biri de bizim söyleşimiz olacak. Alternatif müziği, son yılların öne çıkan kadın vokallerini konuşacağız. Çiğdem Erken, Mehtap Meral, Neslihan Engin, Sevtap Ünal konuklarım olacak. Detayları ilerleyen günlerde sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

 

Mayıs ayında görüşmek üzere.

 

 

KK

Sayfa Editörü : F.Gül Yanık

Kapak Tasarım: Zeki Çelik